Dryckeskanna
Silver. Rokoko. Petter Söderbom, Örebro 1765. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Rund form med insvängt liv samt dekor av svängda knäckar. På tre fötter med rocailleanfang. Utsvängd hänkel med béraininspirerad ornamentik. Tumgrepp i form av pinjekotte. Locket med infälld 1 Riksdaler 1718. Undersida med lodangivelse 40 lod samt med namnstämpel J. Cederström. H 14 cm. Vikt c:a 525 gram.A Swedish rococo parcel-gilt silver tankard by Petter Söderbom, Örebro 1765.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
Silver. Rokoko. Petter Söderbom, Örebro 1765. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Rund form med insvängt liv samt dekor av svängda knäckar. På tre fötter med rocailleanfang. Utsvängd hänkel med béraininspirerad ornamentik. Tumgrepp i form av pinjekotte. Locket med infälld 1 Riksdaler 1718. Undersida med lodangivelse 40 lod samt med namnstämpel J. Cederström. H 14 cm. Vikt c:a 525 gram.A Swedish rococo parcel-gilt silver tankard by Petter Söderbom, Örebro 1765.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.