Dryckeskanna
Silver. Högklassigt arbete i barock. Hans Jönsson, Helsingborg 1695, stämplad i Malmö. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Cylinderformad på tre lejonformade fötter med bladanfang. Utsvängd hänkel med reliefdekor av blad och frukter. Tumgrepp i form av lejon. Locket med graverad dekor av putti och akantus. Undersida med lodangivelse 127 1/2 lod. Locket med infälld Sebald Dierlebers medalj över 100-årsfirandet av den Augsburgska bekännelsen, bär texten VERBVM DOMINI MANETIN ÆTERNVM/ DEN 25 IVNV NNO `1530 samt frånsidan IOHANNS/ CHVRFVRST ZV/ SACHSSEN THVT, BE/ KENNEN FREV AVS HEL/ DENMVTH : DAS DIE LEHR SO ER VBERGE,/ BEN, SEV DIE RICHT/ SCHNVR ZVM EWI,/ GEN LEVEN */ DEN 25 IVNV Aō/ S 1630. H 22,5 cm. Vikt c:a 1680 gram.An important Swedish baroque parcel-gilt silver tankard by Hans Jönsson, Helsingborg 1695.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.