Dryckeskanna
Silver. Karolinsk barock. Michel Pohl d.ä., Stockholm saknar årsindex men mästaren verksam 1655-1699, utförd före 1689. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Cylinderformad på tre blad- och fruktornerade fötter med bladanfang. Utsvängd hänkel med dekor av frukter och blommor samt ornerat tumgrepp. Locket med graverad dekor. H 15,5 cm. Vikt c:a 815 gram.A Carolean baroque parcel-gilt silver tankard by Michel Pohl the elder, Stockholm 1655‑1699.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
Silver. Karolinsk barock. Michel Pohl d.ä., Stockholm saknar årsindex men mästaren verksam 1655-1699, utförd före 1689. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Cylinderformad på tre blad- och fruktornerade fötter med bladanfang. Utsvängd hänkel med dekor av frukter och blommor samt ornerat tumgrepp. Locket med graverad dekor. H 15,5 cm. Vikt c:a 815 gram.A Carolean baroque parcel-gilt silver tankard by Michel Pohl the elder, Stockholm 1655‑1699.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.