Search Price Results
Wish

LOT 5

Dryckeskanna

[ translate ]

Silver. Barock. Abraham Meijtens, Stockholm saknar årsindex men mästaren verksam 1683‑1702, utförd före 1689. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Cylinderformad på tre kulfötter. Driven dekor av blomster och akantus. Utsvängd hänkel med graverad dekor. Kulformat tumgrepp. Locket med graverad dekor. H 14 cm. Vikt c:a 340 gram.A Swedish baroque parcel-gilt silver tankard by Abraham Meijtens, Stockholm 1683‑1702.

Condition: For condition report, please contact the department here.

Provenance: Lars Bellmans silversamling.


View it on
Sale price
Unlock
Estimate
Unlock
Time, Location
15 Jun 2021
Sweden, Uppsala
Auction House
Unlock

[ translate ]

Silver. Barock. Abraham Meijtens, Stockholm saknar årsindex men mästaren verksam 1683‑1702, utförd före 1689. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Cylinderformad på tre kulfötter. Driven dekor av blomster och akantus. Utsvängd hänkel med graverad dekor. Kulformat tumgrepp. Locket med graverad dekor. H 14 cm. Vikt c:a 340 gram.A Swedish baroque parcel-gilt silver tankard by Abraham Meijtens, Stockholm 1683‑1702.

Condition: For condition report, please contact the department here.

Provenance: Lars Bellmans silversamling.

Sale price
Unlock
Estimate
Unlock
Time, Location
15 Jun 2021
Sweden, Uppsala
Auction House
Unlock