Dryckeskanna
Silver. Barock. Abraham Meijtens, Stockholm saknar årsindex men mästaren verksam 1683‑1702, utförd före 1689. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Cylinderformad på tre kulfötter. Driven dekor av blomster och akantus. Utsvängd hänkel med graverad dekor. Kulformat tumgrepp. Locket med graverad dekor. H 14 cm. Vikt c:a 340 gram.A Swedish baroque parcel-gilt silver tankard by Abraham Meijtens, Stockholm 1683‑1702.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
Silver. Barock. Abraham Meijtens, Stockholm saknar årsindex men mästaren verksam 1683‑1702, utförd före 1689. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Cylinderformad på tre kulfötter. Driven dekor av blomster och akantus. Utsvängd hänkel med graverad dekor. Kulformat tumgrepp. Locket med graverad dekor. H 14 cm. Vikt c:a 340 gram.A Swedish baroque parcel-gilt silver tankard by Abraham Meijtens, Stockholm 1683‑1702.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.