Dryckeskanna
Silver. Barock. Henrik Feiff, Stockholm saknar årsindex men verksam 1666-1694 (1707), utförd före 1689. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Cylinderformad på tre blad- och fruktornerade fötter med bladanfang. Utsvängd hänkel. Tumgrepp i form av blomsterknopp med fruktornering. Locket med graverad dekor av blomster och blad. H 19,5 cm. Vikt c:a 1090 gram.A Swedish baroque parcel-gilt silver tankard by Henrik Feiff, Stockholm 1666‑1694.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
Silver. Barock. Henrik Feiff, Stockholm saknar årsindex men verksam 1666-1694 (1707), utförd före 1689. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Cylinderformad på tre blad- och fruktornerade fötter med bladanfang. Utsvängd hänkel. Tumgrepp i form av blomsterknopp med fruktornering. Locket med graverad dekor av blomster och blad. H 19,5 cm. Vikt c:a 1090 gram.A Swedish baroque parcel-gilt silver tankard by Henrik Feiff, Stockholm 1666‑1694.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.