Dryckeskanna
Karolinsk barock. Kanna i glas med monterat lock i silver. Silvermontering ostämplad men tillskriven Jonas Nyman, verksam i Stockholm 1709‑1726/27. Cylinderformad kanna med graverad och slipad dekor av blomster. Sannolikt Böhmen. Delvis förgyllt silverlock. Locket med infälld Karl XI:s kröningsmedalj från 1675. Tudelat tumgrepp med voluter och festong. H 19 cm.A Carolean baroque silver and cut glass tankard.
I medföljande läderklätt etui med dekor av festoner. Invändigt klätt med laxrosa linnelärft.
Kannans tudelade tumgrepp är sannolikt identiskt med ett tumgrepp på en vinkanna stämplad av Nyman i samlingarna i en Uppländsk kyrka. Tumgreppet var ofta individuellt utformat av de olika verksamma guldsmederna.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.