Dubbelbägare
Silver. Wilhelm Andreas Meijer, Stockholm 1742. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. I form av laggat kärl med räfflade tunnband. H 16 cm. Vikt c:a 255 gram.A Swedish parcel-gilt silver double beaker by Wilhelm Andreas Meijer, Stockholm 1742.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
Silver. Wilhelm Andreas Meijer, Stockholm 1742. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. I form av laggat kärl med räfflade tunnband. H 16 cm. Vikt c:a 255 gram.A Swedish parcel-gilt silver double beaker by Wilhelm Andreas Meijer, Stockholm 1742.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.