Edward Hald

Edward Hald 1883-1980. Vas. Orrefors 1941. Fiskgraal. Signerad Orrefors Sweden Graal nr 743 samt egenhändigt signerad Edward Hald. Klarglas med innesluten dekor av vattenväxter, fiskar, sjöstjärnor och en manet i grönbrunt. H 16,5 cm.

CONDITION REPORT: Smärre repor. Obetydliga mikronagg runt fotringen.

16 Apr 2024
Sweden, Uppsala

16 Apr 2024
Sweden, Uppsala