LOT 143

Erik Tryggelin

Vy mot Nationalmuseum och Skeppsholmen i skymning. Signerad och daterad Erik Tryggelin juli 1919. Olja på duk, 58 x 100,5 cm.

Provenance: Filip Skaj, Skajs Konst- & Antikhandel, Stockholm.
Svensk privatsamling, enligt uppgift förvärvad av ovanstående på 1920-talet.
Mikael Skaj, Skajs Antikhandel, Stockholm.
Svensk privatsamling, förvärvad av ovanstående år 2007.

08 Dec 2021
Sweden, Uppsala

08 Dec 2021
Sweden, Uppsala