Ernfried Wahlqvist
Vy över Klara kyrka och Tegelbacken med Riddarhuset i förgrunden. Monogramsignerad och daterad E.W. 1842. Olja på duk, 32 x 45 cm.
Etikett på ramen ”Collection BJ 680” samt blyertspåskrift: ”B Johansson”.
Provenance: Direktör Bengt Johansson, Stockholm.
Konsthandlare Tore Gerschmans (1913-1992) samling, Stockholm.
Literature: J. Osterman (red.), Katalog över antikviteter och konstsaker som tillhört framlidne direktör Bengt Johansson, 1960, kat. nr. 680.