LOT 51
FAT, KINA, 1700-TAL
Porslin med tidstypisk s.k. kompanidekor i kobolt. D ca 23 cm. I botten etikett för exporttillstånd. Obetydligt nagg å fotring, obetydligt ytslitage, matt yta, troligen sjöfynd. Proveniens: Börje Forssells samling, Göteborg.
18 Dec 2018
Sweden, Landskrona
18 Dec 2018
Sweden, Landskrona