Fåtölj
Högklassigt gustavianskt stockholmsarbete. Fast stoppad sits och rygg. Förgylld och bronserad. Skuren dekor i sarg och rygg av bandfläta. Krön med blad och blomster. Nedåt avsmalnande ben med kannelyrer. Sitthöjd c:a 47 cm.An important Gustavian armchair.
Auktionens fåtölj av synnerligen stora proportioner utgör ett udda inslag i den svenska stolmakarkonsten. Utformningen med skärningar av bandfläta är av en högklassig typ och utförd av någon av Stockholms ledande gustavianska stolmakare.
Condition: For condition report, please contact the department here.
View it on
Estimate
Time, Location
Auction House
Högklassigt gustavianskt stockholmsarbete. Fast stoppad sits och rygg. Förgylld och bronserad. Skuren dekor i sarg och rygg av bandfläta. Krön med blad och blomster. Nedåt avsmalnande ben med kannelyrer. Sitthöjd c:a 47 cm.An important Gustavian armchair.
Auktionens fåtölj av synnerligen stora proportioner utgör ett udda inslag i den svenska stolmakarkonsten. Utformningen med skärningar av bandfläta är av en högklassig typ och utförd av någon av Stockholms ledande gustavianska stolmakare.
Condition: For condition report, please contact the department here.