Search Price Results
Wish

LOT 334

Fåtölj

[ translate ]

Högklassigt gustavianskt stockholmsarbete. Fast stoppad sits och rygg. Förgylld och bronserad. Skuren dekor i sarg och rygg av bandfläta. Krön med blad och blomster. Nedåt avsmalnande ben med kannelyrer. Sitthöjd c:a 47 cm.An important Gustavian armchair.

Auktionens fåtölj av synnerligen stora proportioner utgör ett udda inslag i den svenska stolmakarkonsten. Utformningen med skärningar av bandfläta är av en högklassig typ och utförd av någon av Stockholms ledande gustavianska stolmakare.

Condition: For condition report, please contact the department here.


View it on
Estimate
Unlock
Time, Location
16 Jun 2021
Sweden, Uppsala
Auction House
Unlock

[ translate ]

Högklassigt gustavianskt stockholmsarbete. Fast stoppad sits och rygg. Förgylld och bronserad. Skuren dekor i sarg och rygg av bandfläta. Krön med blad och blomster. Nedåt avsmalnande ben med kannelyrer. Sitthöjd c:a 47 cm.An important Gustavian armchair.

Auktionens fåtölj av synnerligen stora proportioner utgör ett udda inslag i den svenska stolmakarkonsten. Utformningen med skärningar av bandfläta är av en högklassig typ och utförd av någon av Stockholms ledande gustavianska stolmakare.

Condition: For condition report, please contact the department here.

Estimate
Unlock
Time, Location
16 Jun 2021
Sweden, Uppsala
Auction House
Unlock