Ferdinand Boberg
Vy mot Trinity Church, New York. Signerad Boberg. Blandteknik, 62 x 47,5 cm (dagermått).
Jämför etsningen i Nationalmuseums samlingar inv. nr. NMG 60/1935 "Down-Town, New York".
Condition: Ej examinerad ur ram. Något gulnad. Pappret skuren i överkant. Märken ställvis. Helhetsintrycket gott. Rammått: 74 x 59 cm.
Literature:
Literature: