LOT 0119

František Kaván (1866-1941)

ZIMNÍ RÁNO U OSADY
Olej na kartonu, 70x90 cm, sign. a zn. vlevo dole "Kaván věnuje v úctě vděčně zimní ráno u osady". Rámováno. Posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. Z posudku PhDr. Michaela Zachaře.: „[...].Jedná se o nesporný originál českého krajináře, Mařákova žáka, Františka KAVÁNA (1866 – 1941), vyznačující se typickými znaky jeho vyzrálé malby – uvolněným štětcovým přednesem, vytříbeným koloritem a schopností věrohodně vyjádřit povahu a tvářnost krajiny v jejích atmosferických a světelných proměnách. Obraz pochází z umělcova vyzrálého tvůrčího období po roce 1920, kdy ještě pravidelně aktivně podnikal cesty do plenéru a řešil co nejvěrohodnější zachycení momentální nálady jemu lahodícího místa… Jde o kvalitní Kavánův obraz sběratelské a galerijní úrovně. Potvrzuji jednoznačně pravost Kavánova velkoformátového originálu [...]“.
Stav A.
František Kaván - žák Julia Mařáka na pražské akademii, spolupracoval i se svým učitelem a účastnil se spolu s ním malířských výletů do přírody. Působil ve Svobodných Hamrech, odkud i bral krajinné náměty, stejně jako z krajiny Karlštejnska či Kokořínska. Po realistických začátcích se přiklonil k symbolismu a udržoval kontakt s osobnostmi kolem Moderní revue. Po r. 1900 se vrátil k čisté krajinomalbě, kterou zachycoval pomocí impresivně laděného realismu.

English Title:
František Kaván (1866-1941)

English Description:
WINTER MORNING NEAR A VILLAGE
Oil on cardboard, 70x90 cm, signed and marked lower left "Kaván věnuje v úctě vděčně zimní ráno u osady". Framed.
Condition A.

Deutsch Title:
František Kaván (1866-1941)

Deutsch Description:
WINTERMORGEN
Öl auf Karton, 70x90 cm, Signatur und Widmung links unten: "Kaván věnuje v úctě vděčně zimní ráno u osady". Gerahmt.
Zustand A.

05 Dec 2020
Czech Republic, Brno

ZIMNÍ RÁNO U OSADY
Stav A.

English Title:
František Kaván (1866-1941)

English Description:
WINTER MORNING NEAR A VILLAGE
Condition A.

Deutsch Title:
František Kaván (1866-1941)

Deutsch Description:
WINTERMORGEN
Zustand A.

05 Dec 2020
Czech Republic, Brno