LOT 35

Glasföremål, fyra delar

. Bestående av "Prisma" av Eva Englund för Orrefors, signerad Orrefors Gallery 969530 Eva Englund 28-50 samt egenhändigt signerad Eva Englund. Skål på fot av Ulrica Hydman-Vallien för Kosta Boda, signerad Kosta Boda Unik 310870495 Ulrica H.V. Rumssmycke av Mona Morales-Schildt för Kosta, signerad Kosta 95375 Morales. Skål av Göran Wärff, signerad KOSTA BODA ATELJÉ 162885528 samt egenhändigt signerad Göran Wärff. Fasettslipat, blästrat och bemålat glas. Podie med belysning medföljer. H 5–18 cm.

CONDITION REPORT: Bruksslitage. Enstaka obetydliga repor. Skålen av Wärff med litet stötmärke vid foten.

16 Apr 2024
Sweden, Uppsala

16 Apr 2024
Sweden, Uppsala