Golvlampa Reijmyre Armaturfabrik 1900-tal
Stomme i alabaster, marmor och förgylld mässing Fot i marmor på tassar i förgylld mässing Stor skärm i textil med blomstermotiv och fransar Märkt: RAF Höjd utan skärm: 145 cm Höjd med skärm: 153 cm Konditionsrapport: Mindre åldersbaserat slitage, fungerar vid test, inga övriga anmärkningar ------------------ Floor lamp Reijmyre Armaturfabrik 20th century Frame in alabaster, marble and gilt brass Marble foot on gilt brass paws Large textile screen with floral motifs and fringes Marked: RAF Height without screen: 145 cm Height with screen: 153 cm Condition report: Minor age-based wear, works when tested, no other remarks