Gösta Adrian-Nilsson GAN
Gösta Adrian-Nilsson GAN (1884‑1965). Burk med lock. Astrid M. Aagesen, Helsingborg 1933. Monogramsignerad GAN. Graverad dekor av figur, stjärnor och fåglar. Tenn. H 17 cm.A Gösta Adrian-Nilsson tobacco jar in pewter, Astrid M. Aagesen 1933. Height 17 cm.
CONDITION REPORT: For condition report, please contact: mail@uppsalaauktion.se
Literature: Hedvig Hedqvist, Rikard Jacobson & Jan von Gerber, Modernt Svenskt Tenn, 2004, modellen avbildad s. 78.