Gräddkanna
Silver. Rokoko. Hobert Scharén, Vadstena 1781. Invändigt förgylld. Rund form på tre genombrutna fötter med bockfotsavslutning och blomster- och bladanfang. Bladformat handtag. Undersida med graverat monogram PRA BK 1781 samt lodangivelse 13 lod. H 10, L 13,5 cm. Vikt c:a 163 gram.A Swedish rococo parcel-gilt silver cream jug by Hobert Scharén, Vadstena 1781.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
Silver. Rokoko. Hobert Scharén, Vadstena 1781. Invändigt förgylld. Rund form på tre genombrutna fötter med bockfotsavslutning och blomster- och bladanfang. Bladformat handtag. Undersida med graverat monogram PRA BK 1781 samt lodangivelse 13 lod. H 10, L 13,5 cm. Vikt c:a 163 gram.A Swedish rococo parcel-gilt silver cream jug by Hobert Scharén, Vadstena 1781.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.