Gräddsnäcka
Silver. Rokoko. Petter Åkerman, Stockholm 1761. Invändigt förgylld. Avlång form på tre snäckformade fötter med snäckanfang. Vardera långsida med hänkel med snäckdekor. Undersida med lodangivelse 20 3/4 lod. L 16 cm. Vikt c:a 273 gram.A Swedish rococo parcel-gilt silver cream-jug by Petter Åkerman, Stockholm 1761.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
Silver. Rokoko. Petter Åkerman, Stockholm 1761. Invändigt förgylld. Avlång form på tre snäckformade fötter med snäckanfang. Vardera långsida med hänkel med snäckdekor. Undersida med lodangivelse 20 3/4 lod. L 16 cm. Vikt c:a 273 gram.A Swedish rococo parcel-gilt silver cream-jug by Petter Åkerman, Stockholm 1761.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.