Gräddsnäcka
Silver. Tidig rokoko. Conrad Heitmüller, Nyköping 1760. Invändigt förgylld. Avlång form med dekor av vridna knäckar på tre volutformade fötter med kartuschformad anfang. Uppsvängd hänkel med dekor av lejonmaskaron och espagnolette. L 17,5 cm. Vikt c:a 150 gram.A Swedish early rococo parcel-gilt silver cream-jug by Conrad Heitmüller, Nyköping 1760.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
Silver. Tidig rokoko. Conrad Heitmüller, Nyköping 1760. Invändigt förgylld. Avlång form med dekor av vridna knäckar på tre volutformade fötter med kartuschformad anfang. Uppsvängd hänkel med dekor av lejonmaskaron och espagnolette. L 17,5 cm. Vikt c:a 150 gram.A Swedish early rococo parcel-gilt silver cream-jug by Conrad Heitmüller, Nyköping 1760.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.