Gräddsnäcka
Silver. Rokoko. Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1781. Invändigt förgylld. Avlång form på tre bladformade fötter med bladanfang. Mynning med dekor av pärlstav. L 12,5 cm. Vikt c:a 126 gram.A Swedish rococo parcel-gilt silver cream-jug by Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1781.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
Silver. Rokoko. Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1781. Invändigt förgylld. Avlång form på tre bladformade fötter med bladanfang. Mynning med dekor av pärlstav. L 12,5 cm. Vikt c:a 126 gram.A Swedish rococo parcel-gilt silver cream-jug by Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1781.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.