Gustaf Söderberg
Sällskap i norra valvet på Stockholms slott. Signerad och daterad G Söderberg 1835. Olja på duk, 29,5 x 37 cm.
Med påskrift på spännramen: ”Måladt af Söderbergh Major [...]”, samt ”Vunnen vid lottningen uti Konstföreningen år 1835 af Carl Åkerhielm på Dylta”.
Provenance: Carl Åkerhielm (1807‑1879), Dylta bruk.
Familjen Tersmeden, Hessle herrgård, Örsundsbro.