Hans Hedberg

Hans Hedberg 1917-2007. Lockask i form av ägg. Biot, Frankrike 1900-talets andra hälft. Signerad HHg. Starkeldsfajans med melerad aprikosfärgad glasyr. Ställ i svartmålat järn. H 11,5 cm.

CONDITION REPORT: Obetydligt slitage. Minimal glasyrdefekt.

16 Apr 2024
Sweden, Uppsala

16 Apr 2024
Sweden, Uppsala