Hans Hedberg
Hans Hedberg 1917-2007. Lockask i form av ägg. Biot, Frankrike 1900-talets andra hälft. Signerad HHg. Starkeldsfajans med melerad aprikosfärgad glasyr. Ställ i svartmålat järn. H 11,5 cm.
CONDITION REPORT: Obetydligt slitage. Minimal glasyrdefekt.
16 Apr 2024
Sweden, Uppsala
16 Apr 2024
Sweden, Uppsala