Helmer Osslund 1866-1938 Olja på smörpapper

Landskapsmotiv.Signerad: Helmer OsslundOlja på smörpapper uppfodrad på pannå.Mått på pannå: 46 x 32,5 cmMått inklusive ram: 63 x 50 cmKonditionsrapport: Slitage på ram, Mindre färgsläpp, Ojämnheter i papperet, Åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.---------------------------------------------------Helmer Osslund 1866-1938 Oil on greaseproof paperLandscape motif.Signed: Helmer OsslundOil on greaseproof paper mounted on panel.Dimensions of panel: 46 x 32.5 cmDimensions including frame: 63 x 50 cmCondition report: Wear on frame, Minor color losses, Unevenness in the paper, Age-based wear, No other remarks.

02 May 2024
Sweden, Umea

02 May 2024
Sweden, Umea