Market Analytics
Search Price Results
Wish

LOT 137

Hilding Werner

[ translate ]

Självporträtt. Olja på uppfodrad duk, 49 x 42 cm.

Utfört år 1906.

Med påskrift a tergo: ”Hilding Werner”. Samt påskrift på spännram: ”Tillhör Anders Harald Werner (f. 18/2 1961)”, samt med etikett på ramen: ”Hilding Werner Självporträtt 1906, 1880‑1906, Tillhör Hilma Berner f. A:son Werner”.

Condition: For condition report, please contact the department here.

Provenance: Genom arv i konstnärens familj.


View it on
Sale price
Unlock
Estimate
Unlock
Time, Location
08 Dec 2021
Sweden, Uppsala
Auction House
Unlock

[ translate ]

Självporträtt. Olja på uppfodrad duk, 49 x 42 cm.

Utfört år 1906.

Med påskrift a tergo: ”Hilding Werner”. Samt påskrift på spännram: ”Tillhör Anders Harald Werner (f. 18/2 1961)”, samt med etikett på ramen: ”Hilding Werner Självporträtt 1906, 1880‑1906, Tillhör Hilma Berner f. A:son Werner”.

Condition: For condition report, please contact the department here.

Provenance: Genom arv i konstnärens familj.

Sale price
Unlock
Estimate
Unlock
Time, Location
08 Dec 2021
Sweden, Uppsala
Auction House
Unlock