Hilding Werner
Självporträtt. Olja på uppfodrad duk, 49 x 42 cm.
Utfört år 1906.
Med påskrift a tergo: ”Hilding Werner”. Samt påskrift på spännram: ”Tillhör Anders Harald Werner (f. 18/2 1961)”, samt med etikett på ramen: ”Hilding Werner Självporträtt 1906, 1880‑1906, Tillhör Hilma Berner f. A:son Werner”.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Genom arv i konstnärens familj.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
Självporträtt. Olja på uppfodrad duk, 49 x 42 cm.
Utfört år 1906.
Med påskrift a tergo: ”Hilding Werner”. Samt påskrift på spännram: ”Tillhör Anders Harald Werner (f. 18/2 1961)”, samt med etikett på ramen: ”Hilding Werner Självporträtt 1906, 1880‑1906, Tillhör Hilma Berner f. A:son Werner”.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Genom arv i konstnärens familj.