Hilding Werner
Vy genom tallskog. Monogramsignerad och daterad H.W. 1934. Med motiv av skogsslänt a tergo. Olja på duk, 71 x 93 cm.
Med påskrift på spännramen: ”Hilding Werner: Från Hösåsklätten i Sillbergadalen”.
Provenance: Genom arv i konstnärens familj.
Exhibited: Värmlands museum, Karlstad, juni 1941.