LOT 77

Hugo Birger

”I soffhörnet”. Signerad och daterad Birger Paris -80. Olja på duk, 100,5 x 81 cm.

Jämför med förlaga i form av blyertsteckning ”I soffhörnet”, 41 x 31 cm, signerad och daterad Birger Paris -80, i Göteborgs konstmuseum, avbildad s. 103 i Sixten Strömboms ”Hugo Birger. En levnadsteckning”.

Provenance: Herr J. Rubenson.
Herr Adolph Aaron (1840‑1921), Göteborg.
Fru Vera Aaron, född Stendahl (1881-?), Stockholm.
Privat samling.
Åmells konsthandel, Stockholm.

Exhibited: Theodor Blanchs Konst-Salon, Kungsträdgården, Stockholm, ”Från Seinens strand”. Svenska artisternas i Paris utställning, april 1885, kat. nr. 10.

Literature: Sixten Strömbom, Hugo Birger. En levnadsteckning, 1947, omnämnd s. 104, avbildad helsida s. 107 samt upptagen i katalogen s. 315 som nr. 81.

08 Dec 2021
Sweden, Uppsala

Provenance: Herr J. Rubenson.
Privat samling.

08 Dec 2021
Sweden, Uppsala