LOT 42

J.A. Weise

Porträtt av Fredrik I (1676‑1751), kung av Sverige, lantgreve av Hessen-Kassel, iklädd kyrass och hermelinbrämad mörkblå mantel i interiör med riksregalierna, stående i helfigur. Signerad och daterad J. A. Weise pinxit 1737. Olja på duk, 206 x 147 cm.

Detta objekt säljs på uppdrag av Kronofogdemyndigheten.

08 Dec 2021
Sweden, Uppsala

08 Dec 2021
Sweden, Uppsala