J.A. Weise
Porträtt av Fredrik I (1676‑1751), kung av Sverige, lantgreve av Hessen-Kassel, iklädd kyrass och hermelinbrämad mörkblå mantel i interiör med riksregalierna, stående i helfigur. Signerad och daterad J. A. Weise pinxit 1737. Olja på duk, 206 x 147 cm.
Detta objekt säljs på uppdrag av Kronofogdemyndigheten.