LOT 6

JACOB DE WIT (1695-1754)

Description EN
Bacchanal with playing and music-making putti and a goat, 1748 or shortly beforehand.
Pen in dark-brown, washed in brown, framing lines in brown pen.
No watermark. Not signed. Small tear (2 cm) at the top.

The motive of the putto sitting on the goat can be seen in a 'J d Wit 1748' signed and dated painting in the Hermitage Museum in Sint-Petersburg. The putto with tambourine and the knelt putto with a fallen basket of grapes are to be found in the painting as well, mirror-inverted.

Provenance:
Eugène Van Herck (1854-1941), Antwerp
Family Van Herck, Antwerp

Beschrijving NL
Bacchanaal met spelende en musicerende putti en een geit.
Kort voor of in 1748.
Pen in donkerbruin, gewassen in bruin, kaderlijnen in pen in bruin.
Geen watermerk. Niet gesigneerd. Klein scheurtje (2 cm) aan de bovenzijde.

Het motief van de putto gezeten op de geit is terug te vinden in een 'J d Wit 1748' gesigneerd en gedateerd schilderij in de Hermitage (inv. ГЭ-1089) in Sint-Petersburg. Ook de putto met de tamboerijn en de geknielde putto met de gevallen mand met druiven zijn in spiegelbeeld in het schilderij terug te vinden.

Dit blad komt uit de collectie van Eugène Van Herck (1854-1941). Uit dezelfde collectie, zijn vier gelijkaardige schetsmatige tekeningen beschreven in D. Allard & F. Baudouin, Tekeningen uit de 17de- en 18de eeuw. De verzameling Van Herck, Brussel, 2000, p. 226-228, cat. nrs. 91-94. Frans Baudouin schrijft bij cat. nr. 91 dat dit type tekening waarschijnlijk een ontwerpschets is voor de versiering, mogelijk in grisaille, van een paneel in een salon of van een deur ervan, ofwel nog voor een deurtje van een "kunstkast", zoals Jacob de Wit er meerdere heeft geschilderd. Deze vier gepubliceerde bladen zijn voorstudies voor een meer definitieve ontwerptekening. Zo is er een meer finaal ontwerp terug te vinden van cat. nr. 91 in het Amsterdams Historisch Museum. Mogelijk bestaat er van de tekening, hier aangeboden in veiling, ook een meer finaal ontwerp dat zich situeert tussen deze losse, spontane schets en het schilderij, of een decoratief element zoals een grisaille of beschilderd paneel.

Herkomst:
Eugène Van Herck (1854-1941), Antwerpen;
Familie Van Herck, Antwerpen

Description FR
Bacchanale avec putti jouant et faisant de la musique avec une chêvre.
Réalisée peu avant ou en 1748.
Dessin à la plume et lavis, lignes du cadre à la plume en brun.
Pas de filigrane. Pas signé. Petite déchirure (2 cm) dans la partie supérieure.

Le motif du putto assis sur la chèvre se retrouve dans une peinture signée et datée 'J d Wit 1748 ' dans le Hermitage (inv. ГЭ-1089) à Saint-Pétersbourg. Le putto avec le tambourin et le putto agenouillé avec le panier de raisins tombé sont également visibles à l'image renversée dans ce même tableau.
Size: 335 x 221 mm

06 Oct 2021
Belgium, Antwerp

Description EN

Provenance:
Family Van Herck, Antwerp

Beschrijving NL
Kort voor of in 1748.

Herkomst:
Familie Van Herck, Antwerpen

Description FR

Size: 335 x 221 mm

06 Oct 2021
Belgium, Antwerp