JAN TOOROP (1858-1928)

Description EN
Untitled (portrait of helmeted man and veiled woman), 1925.
Pencil, colored pencil.
Signed and dated in pencil.
With handwritten dedication by the artist to the Flemish author Felix Timmermans and his wife Marieke.
Mounted on paper backing.
Frame.

The contrast between a pious (saintly) female figure in the foreground and a dark male character just behind it is a common depiction with Toorop. Sometimes they refer to a meditation, sometimes to the contrast between young and old, the sacred versus the profane. In a 1923 drawing 'Sacred Music', or 'Youth and Old Age', from 1924, the background is also a sea, with the rhythm of the waves only enhancing the conjuring character of the drawing.

Beschrijving NL
Zonder titel (portret van gehelmde man en gesluierde vrouw), 1925.
Potlood, kleurpotlood.
Getekend en gedateerd in potlood.
Met handgeschreven opdracht van de kunstenaar 'Aan Marieke en Felix Timmermans met heel hartelijke aandenken en toegenegendheid JH Toorop/ De Haan'.
Gemonteerd op papieren drager.
Kader.

De tegenstelling tussen een vrome (heilige) damesfiguur op het voorplan en een donker mannelijk personage daar vlak achter, is een veel voorkomende voorstelling bij Toorop. Soms verwijzen ze naar een meditatie, soms naar de tegenstelling tussen jong en oud, het heilige versus het profane. In een tekening 'Gewijde muziek' uit 1923, of 'Jeugd en Ouderdom', uit 1924 is de achtergrond ook een zee, waarbij de ritmiek van de golven het bezwerende karakter van de tekening alleen maar versterken.

Description FR
Sans titre (portrait d'un homme casqué et d'une femme voilée), 1925.
Mine de plomb, crayon de couleur.
Signé et daté au crayon.
Avec une dédicace manuscrite de l'artiste: 'Aan Marieke en Felix Timmermans met heel hartelijke aandenken en toegenegendheid JH Toorop/ De Haan'.
Monté sur support papier.
Cadre.

Le contraste entre une figure féminine pieuse (une sainte) au premier plan et un personnage masculin sombre juste derrière elle est une représentation courante chez Toorop. Ils font parfois référence à une méditation, parfois au contraste entre jeune et âgé, entre le sacré et le profane. Dans un dessin de 1923 intitulé 'Gewijde muziek', ou 'Jeugd en Ouderdom', datant de 1924, l'arrière-plan est également une mer, le rythme des vagues ne faisant que renforcer le caractère magique du dessin.
Size: 205 x 235 mm, 390 x 430 mm

25 Apr 2024
Belgium, Antwerp

Description EN
Pencil, colored pencil.
Signed and dated in pencil.
Mounted on paper backing.
Frame.

Beschrijving NL
Potlood, kleurpotlood.
Kader.

Description FR
Signé et daté au crayon.
Monté sur support papier.
Cadre.

25 Apr 2024
Belgium, Antwerp