Jacob Hägg
Balder - en olycksdag. Signerad och daterad J. Hägg 1918. Olja på duk, 92 x 129 cm.
En besättningsmedlem har fallit överbord, och man har omgående förberett räddning genom att kasta ut både räddningsboj och frälsarkransar. Vid försöket att sjösätta en räddningsbåt kantrade dock denna innan den kom i sjön, varvid två av räddarna föll i vattnet och drunknade. Olycksdagen innebar således tre dödsoffer.
Uppsala Auktionskammare tackar Björn Marten för värdefull information vid katalogisering av denna målning.
Provenance: Åmells konsthandel, Stockholm.
Exhibited: Åmells konsthandel, Stockholm, ”Från atelier till plein air”, katalog 15, 1988, kat. nr. 4.
Literature: Christer Hägg, Marinmålaren Jacob Hägg, 2003, avbildad.