LOT 36

Jan Kruysen (1874-1938)

Boeren bij en hooimijt aan de dorpsrand

rechtsonder get. 'XX'

olieverf op board, 64x91 cm

Tentoonstelling:
-Oirschot, Museum Stichting Kruysenhuis, Expositie 'Rondom Oirschot', 20 mei t/m 26 juni 2000.

Jan Kruysen (Liemde 1874 – Eindhoven) was als schilder autodidact. Hij schilderde vooral landschappen en boeren figuren. Werkte in Tilburg (tot 1905), Woensel (woonde tot 1915 met zijn gezin in de laat-middeleeuwse 'Oude Toren'), Heeze (tot 1920), Duitsland (tot 1924) en in Eindhoven. Tijdens zijn leven was hij reeds een legendarisch figuur. Dat kwam niet alleen door zijn wijze van schilderen, maar ook door zijn manier van leven. Hij was een schilderachtige figuur met lange haren, puntbaard en een grote zwarte mantel met dito Rubens hoed. Hij was een expressionist en een gevoelsmens die schilderde vanuit zijn hart. Zijn onderwerpen in het Brabantse land zocht hij in boerderijen en knotwilgen, waarbij de zon leven geeft aan alles wat men ziet, of het nu het overheersende blauw betreft in de winter, de sprankelende vrolijkheid van fruitbomen in de lente of de gele en bruine kleuren van de herfst.

Ook de portretkunst maakte een belangrijk deel uit van zijn oeuvre. Hij schilderde boerenmensen in alle eenvoud en vrolijke meisjes. In de jaren twintig maakte hij ook symbolistische portretten en kruiswegstaties, gevolg van de katholieke opleving die in de tweede helft van de 19de eeuw in ons land plaatsvond.

12 Dec 2018
Netherlands

rechtsonder get. 'XX'

olieverf op board, 64x91 cm

Tentoonstelling:

12 Dec 2018
Netherlands