Johan Fredrik Martin
Insjölandskap med figurer. Signerad och daterad J:F: Martin. 1790. Akvarell och tusch på papper, 24.5 x 34 cm.
Provenance: Grosshandlare Erik “Note” Nordkvist (1887‑1957), Falun.
Därefter i arv till nuvarande ägare.
Exhibited: Liljevalchs konsthall, Stockholm, ”Elias Martin och hans krets”, april-maj 1950, kat. nr. 885.