Johan Fredrik Martin
Tillskriven. Kustlandskap med timmerstaplar. Akvarell och tusch på papper, 23,5 x 34,5 cm.
Med utställningsetikett på bakstycke från ”Elias Martin och hans krets” vid Liljevalchs konsthall, Stockholm, april-maj 1950.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Grosshandlare Erik “Note” Nordkvist (1887‑1957), Falun.
Därefter i arv till nuvarande ägare.
View it on
Estimate
Time, Location
Auction House
Tillskriven. Kustlandskap med timmerstaplar. Akvarell och tusch på papper, 23,5 x 34,5 cm.
Med utställningsetikett på bakstycke från ”Elias Martin och hans krets” vid Liljevalchs konsthall, Stockholm, april-maj 1950.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Grosshandlare Erik “Note” Nordkvist (1887‑1957), Falun.
Därefter i arv till nuvarande ägare.