Search Price Results
Wish

LOT 61

Johan Fredrik Martin

[ translate ]

Tillskriven. Vandrare med hund i landskap med vattenfall. Akvarell på papper, 36,5 x 52 cm.

Med utställningsetikett på bakstycke från ”Elias Martin och hans krets” vid Liljevalchs konsthall, Stockholm, april-maj 1950.

Condition: For condition report, please contact the department here.

Provenance: Grosshandlare Erik “Note” Nordkvist (1887‑1957), Falun.
Därefter i arv till nuvarande ägare.


View it on
Estimate
Unlock
Time, Location
08 Dec 2021
Sweden, Uppsala
Auction House
Unlock

[ translate ]

Tillskriven. Vandrare med hund i landskap med vattenfall. Akvarell på papper, 36,5 x 52 cm.

Med utställningsetikett på bakstycke från ”Elias Martin och hans krets” vid Liljevalchs konsthall, Stockholm, april-maj 1950.

Condition: For condition report, please contact the department here.

Provenance: Grosshandlare Erik “Note” Nordkvist (1887‑1957), Falun.
Därefter i arv till nuvarande ägare.

Estimate
Unlock
Time, Location
08 Dec 2021
Sweden, Uppsala
Auction House
Unlock