Market Analytics
Search Price Results
Wish

LOT 51

Johan Henrik Scheffel

[ translate ]

Porträtt föreställande ryttmästaren och riddaren Eric Adolph Printzensköld (1718‑1796). Olja på duk, 64,5 x 50 cm.

Med påskrift a tergo: ”Ryttmästaren och Riddaren Eric Adolph Printsenschiöld född 1718. Gift 1758 med fröken Maria Hedvig Gerner”.

Porträttet finns registrerat i Svenska Porträttarkivet, SPA 1919:922.

Condition: For condition report, please contact the department here.

Provenance: Familjen Ihre, Ekebyhovs slott, Uppland.
Därefter genom arv till nuvarande ägare.


View it on
Sale price
Unlock
Estimate
Unlock
Time, Location
08 Dec 2021
Sweden, Uppsala
Auction House
Unlock

[ translate ]

Porträtt föreställande ryttmästaren och riddaren Eric Adolph Printzensköld (1718‑1796). Olja på duk, 64,5 x 50 cm.

Med påskrift a tergo: ”Ryttmästaren och Riddaren Eric Adolph Printsenschiöld född 1718. Gift 1758 med fröken Maria Hedvig Gerner”.

Porträttet finns registrerat i Svenska Porträttarkivet, SPA 1919:922.

Condition: For condition report, please contact the department here.

Provenance: Familjen Ihre, Ekebyhovs slott, Uppland.
Därefter genom arv till nuvarande ägare.

Sale price
Unlock
Estimate
Unlock
Time, Location
08 Dec 2021
Sweden, Uppsala
Auction House
Unlock
View it on