Johan Henrik Scheffel
Porträtt föreställande ryttmästaren och riddaren Eric Adolph Printzensköld (1718‑1796). Olja på duk, 64,5 x 50 cm.
Med påskrift a tergo: ”Ryttmästaren och Riddaren Eric Adolph Printsenschiöld född 1718. Gift 1758 med fröken Maria Hedvig Gerner”.
Porträttet finns registrerat i Svenska Porträttarkivet, SPA 1919:922.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Familjen Ihre, Ekebyhovs slott, Uppland.
Därefter genom arv till nuvarande ägare.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
Porträtt föreställande ryttmästaren och riddaren Eric Adolph Printzensköld (1718‑1796). Olja på duk, 64,5 x 50 cm.
Med påskrift a tergo: ”Ryttmästaren och Riddaren Eric Adolph Printsenschiöld född 1718. Gift 1758 med fröken Maria Hedvig Gerner”.
Porträttet finns registrerat i Svenska Porträttarkivet, SPA 1919:922.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Familjen Ihre, Ekebyhovs slott, Uppland.
Därefter genom arv till nuvarande ägare.