Search Price Results
Wish

LOT 110

John Bauer

[ translate ]

”Store Sjö Grönkonung, Kråka Grådrottning har råkat svälja taggiga abborrar, eljest mår hon förträffligt, sade Korp Svarte”. Signerad John Bauer. Akvarell, täckvitt och tusch på papper, 21 x 21 cm.

Illustration till Vilhälm Nordins saga ”Pojken och Tomtemössan” ur ”Bland Tomtar och Troll” från 1910.

Auktionens verk syns på ett svartvitt fotografi från en tidig utställning med verk av John Bauer (foto med inv. nr. JM.1988‑26-135 i Jönköpings Läns museum).

Condition: For condition report, please contact the department here.

Provenance: Generalkonsul Erik Åkerlund (1877‑1940), Stockholm, grundare av Åhlen & Åkerlunds förlag, utgivare av bland annat “Bland Tomtar och Troll”.
Konsthandlare Tore Gerschmans (1913-1992) samling, Stockholm, förvärvad 1968 från familjen Åkerlund.

Exhibited: Konstakademien, Stockholm, ”John Bauer - Minnesutställning”, 1934, kat. nr. 164.
Nationalmuseum, Stockholm, ”Bauer - En konstnär och hans sagovärld”, 26 december 1981‑12 april 1982, kat. nr. 73.
Jönköpings Läns Museum, ”Bauer - En konstnär och hans sagovärld”, 7 maj-26 september 1982, kat. nr. 73.
Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, ”Trollbunden - John Bauer och den magiska naturen”, 5 september 2020‑23 maj 2021, kat. nr. 31.

Literature: Bland Tomtar och Troll, 1910, avbildad.
Per Bjurström et al., John Bauer - en konstnär och hans sagovärld, 1982, avbildad s. 125.
Elsa Olenius, John Bauers sagovärld, 1993, avbildad s. 29.
Carina Rech och Karin Sidén, Trollbunden - John Bauer och den magiska naturen, 2020, avbildad s. 275.

[ translate ]

View it on
Sale price
Unlock
Estimate
Unlock
Time, Location
08 Dec 2021
Sweden, Uppsala
Auction House
Unlock

[ translate ]

”Store Sjö Grönkonung, Kråka Grådrottning har råkat svälja taggiga abborrar, eljest mår hon förträffligt, sade Korp Svarte”. Signerad John Bauer. Akvarell, täckvitt och tusch på papper, 21 x 21 cm.

Illustration till Vilhälm Nordins saga ”Pojken och Tomtemössan” ur ”Bland Tomtar och Troll” från 1910.

Auktionens verk syns på ett svartvitt fotografi från en tidig utställning med verk av John Bauer (foto med inv. nr. JM.1988‑26-135 i Jönköpings Läns museum).

Condition: For condition report, please contact the department here.

Provenance: Generalkonsul Erik Åkerlund (1877‑1940), Stockholm, grundare av Åhlen & Åkerlunds förlag, utgivare av bland annat “Bland Tomtar och Troll”.
Konsthandlare Tore Gerschmans (1913-1992) samling, Stockholm, förvärvad 1968 från familjen Åkerlund.

Exhibited: Konstakademien, Stockholm, ”John Bauer - Minnesutställning”, 1934, kat. nr. 164.
Nationalmuseum, Stockholm, ”Bauer - En konstnär och hans sagovärld”, 26 december 1981‑12 april 1982, kat. nr. 73.
Jönköpings Läns Museum, ”Bauer - En konstnär och hans sagovärld”, 7 maj-26 september 1982, kat. nr. 73.
Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, ”Trollbunden - John Bauer och den magiska naturen”, 5 september 2020‑23 maj 2021, kat. nr. 31.

Literature: Bland Tomtar och Troll, 1910, avbildad.
Per Bjurström et al., John Bauer - en konstnär och hans sagovärld, 1982, avbildad s. 125.
Elsa Olenius, John Bauers sagovärld, 1993, avbildad s. 29.
Carina Rech och Karin Sidén, Trollbunden - John Bauer och den magiska naturen, 2020, avbildad s. 275.

[ translate ]
Sale price
Unlock
Estimate
Unlock
Time, Location
08 Dec 2021
Sweden, Uppsala
Auction House
Unlock