John Bauer
”Från den stunden var hon sjökonungens drottning”. Signerad och daterad John Bauer 1910. Akvarell, täckvitt, tusch och blyerts på papper, 21,5 x 21,5 cm.
Illustration till Helena Nybloms saga ”Agneta och Sjökungen” ur ”Bland Tomtar och Troll” från 1910.
Med etikett a tergo: ”110”.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Generalkonsul Erik Åkerlund (1877‑1940), Stockholm, grundare av Åhlen & Åkerlunds förlag, utgivare av bland annat “Bland Tomtar och Troll”.
Konsthandlare Tore Gerschmans (1913-1992) samling, Stockholm, förvärvad 1968 från familjen Åkerlund.
Exhibited: Konstakademien, Stockholm, ”John Bauer - Minnesutställning”, 1934, kat. nr. 149.
Nationalmuseum, Stockholm, ”Bauer - En konstnär och hans sagovärld”, 26 december 1981‑12 april 1982, kat. nr. 64.
Jönköpings Läns Museum, ”Bauer - En konstnär och hans sagovärld”, 7 maj-26 september 1982, kat. nr. 64.
Östergötlands länsmuseum, Linköping, ”John Bauers sagovärld - målningar av John och Ester Bauer”, 12 maj-8 september 1991, kat. nr. 71.
Göteborgs konstmuseum, ”John Bauer”, 4 december 1993‑29 februari 1994, kat. nr. 62.
Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, ”Trollbunden - John Bauer och den magiska naturen”, 5 september 2020‑23 maj 2021, kat. nr. 25.
Literature: Bland Tomtar och Troll, 1910, avbildad.
Per Bjurström et al., Bauer - en konstnär och hans sagovärld, utställningskatalog, 1981, avbildad s. 121.
Per Bjurström et al., John Bauer - en konstnär och hans sagovärld, 1982, avbildad s. 117.
Elsa Olenius, John Bauers sagovärld, 1993,avbildad s. 86.
Carina Rech och Karin Sidén, Trollbunden - John Bauer och den magiska naturen, 2020, avbildad s. 95.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
”Från den stunden var hon sjökonungens drottning”. Signerad och daterad John Bauer 1910. Akvarell, täckvitt, tusch och blyerts på papper, 21,5 x 21,5 cm.
Illustration till Helena Nybloms saga ”Agneta och Sjökungen” ur ”Bland Tomtar och Troll” från 1910.
Med etikett a tergo: ”110”.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Generalkonsul Erik Åkerlund (1877‑1940), Stockholm, grundare av Åhlen & Åkerlunds förlag, utgivare av bland annat “Bland Tomtar och Troll”.
Konsthandlare Tore Gerschmans (1913-1992) samling, Stockholm, förvärvad 1968 från familjen Åkerlund.
Exhibited: Konstakademien, Stockholm, ”John Bauer - Minnesutställning”, 1934, kat. nr. 149.
Nationalmuseum, Stockholm, ”Bauer - En konstnär och hans sagovärld”, 26 december 1981‑12 april 1982, kat. nr. 64.
Jönköpings Läns Museum, ”Bauer - En konstnär och hans sagovärld”, 7 maj-26 september 1982, kat. nr. 64.
Östergötlands länsmuseum, Linköping, ”John Bauers sagovärld - målningar av John och Ester Bauer”, 12 maj-8 september 1991, kat. nr. 71.
Göteborgs konstmuseum, ”John Bauer”, 4 december 1993‑29 februari 1994, kat. nr. 62.
Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, ”Trollbunden - John Bauer och den magiska naturen”, 5 september 2020‑23 maj 2021, kat. nr. 25.
Literature: Bland Tomtar och Troll, 1910, avbildad.
Per Bjurström et al., Bauer - en konstnär och hans sagovärld, utställningskatalog, 1981, avbildad s. 121.
Per Bjurström et al., John Bauer - en konstnär och hans sagovärld, 1982, avbildad s. 117.
Elsa Olenius, John Bauers sagovärld, 1993,avbildad s. 86.
Carina Rech och Karin Sidén, Trollbunden - John Bauer och den magiska naturen, 2020, avbildad s. 95.