Search Price Results
Wish

LOT 119

John Bauer

[ translate ]

”Från den stunden var hon sjökonungens drottning”. Signerad och daterad John Bauer 1910. Akvarell, täckvitt, tusch och blyerts på papper, 21,5 x 21,5 cm.

Illustration till Helena Nybloms saga ”Agneta och Sjökungen” ur ”Bland Tomtar och Troll” från 1910.

Med etikett a tergo: ”110”.

Condition: For condition report, please contact the department here.

Provenance: Generalkonsul Erik Åkerlund (1877‑1940), Stockholm, grundare av Åhlen & Åkerlunds förlag, utgivare av bland annat “Bland Tomtar och Troll”.
Konsthandlare Tore Gerschmans (1913-1992) samling, Stockholm, förvärvad 1968 från familjen Åkerlund.

Exhibited: Konstakademien, Stockholm, ”John Bauer - Minnesutställning”, 1934, kat. nr. 149.
Nationalmuseum, Stockholm, ”Bauer - En konstnär och hans sagovärld”, 26 december 1981‑12 april 1982, kat. nr. 64.
Jönköpings Läns Museum, ”Bauer - En konstnär och hans sagovärld”, 7 maj-26 september 1982, kat. nr. 64.
Östergötlands länsmuseum, Linköping, ”John Bauers sagovärld - målningar av John och Ester Bauer”, 12 maj-8 september 1991, kat. nr. 71.
Göteborgs konstmuseum, ”John Bauer”, 4 december 1993‑29 februari 1994, kat. nr. 62.
Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, ”Trollbunden - John Bauer och den magiska naturen”, 5 september 2020‑23 maj 2021, kat. nr. 25.

Literature: Bland Tomtar och Troll, 1910, avbildad.
Per Bjurström et al., Bauer - en konstnär och hans sagovärld, utställningskatalog, 1981, avbildad s. 121.
Per Bjurström et al., John Bauer - en konstnär och hans sagovärld, 1982, avbildad s. 117.
Elsa Olenius, John Bauers sagovärld, 1993,avbildad s. 86.
Carina Rech och Karin Sidén, Trollbunden - John Bauer och den magiska naturen, 2020, avbildad s. 95.

[ translate ]

View it on
Sale price
Unlock
Estimate
Unlock
Time, Location
08 Dec 2021
Sweden, Uppsala
Auction House
Unlock

[ translate ]

”Från den stunden var hon sjökonungens drottning”. Signerad och daterad John Bauer 1910. Akvarell, täckvitt, tusch och blyerts på papper, 21,5 x 21,5 cm.

Illustration till Helena Nybloms saga ”Agneta och Sjökungen” ur ”Bland Tomtar och Troll” från 1910.

Med etikett a tergo: ”110”.

Condition: For condition report, please contact the department here.

Provenance: Generalkonsul Erik Åkerlund (1877‑1940), Stockholm, grundare av Åhlen & Åkerlunds förlag, utgivare av bland annat “Bland Tomtar och Troll”.
Konsthandlare Tore Gerschmans (1913-1992) samling, Stockholm, förvärvad 1968 från familjen Åkerlund.

Exhibited: Konstakademien, Stockholm, ”John Bauer - Minnesutställning”, 1934, kat. nr. 149.
Nationalmuseum, Stockholm, ”Bauer - En konstnär och hans sagovärld”, 26 december 1981‑12 april 1982, kat. nr. 64.
Jönköpings Läns Museum, ”Bauer - En konstnär och hans sagovärld”, 7 maj-26 september 1982, kat. nr. 64.
Östergötlands länsmuseum, Linköping, ”John Bauers sagovärld - målningar av John och Ester Bauer”, 12 maj-8 september 1991, kat. nr. 71.
Göteborgs konstmuseum, ”John Bauer”, 4 december 1993‑29 februari 1994, kat. nr. 62.
Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, ”Trollbunden - John Bauer och den magiska naturen”, 5 september 2020‑23 maj 2021, kat. nr. 25.

Literature: Bland Tomtar och Troll, 1910, avbildad.
Per Bjurström et al., Bauer - en konstnär och hans sagovärld, utställningskatalog, 1981, avbildad s. 121.
Per Bjurström et al., John Bauer - en konstnär och hans sagovärld, 1982, avbildad s. 117.
Elsa Olenius, John Bauers sagovärld, 1993,avbildad s. 86.
Carina Rech och Karin Sidén, Trollbunden - John Bauer och den magiska naturen, 2020, avbildad s. 95.

[ translate ]
Sale price
Unlock
Estimate
Unlock
Time, Location
08 Dec 2021
Sweden, Uppsala
Auction House
Unlock