John Bauer
Flicka lackar julklapp. Signerad John Bauer. Akvarell, täckvitt och blyerts på papper, 29 x 26,5 cm.
Auktionens bild är sannolikt utförd i samband med utgivningen av jultidningen Julstämning 1908. Denna har en variant av motivet i form av en vinjettbild. Jönköpings Läns museum har en skiss, inv. nr. JM 34 345, som också är en variant av motivet.