LOT 125

John Bauer

Flicka lackar julklapp. Signerad John Bauer. Akvarell, täckvitt och blyerts på papper, 29 x 26,5 cm.

Auktionens bild är sannolikt utförd i samband med utgivningen av jultidningen Julstämning 1908. Denna har en variant av motivet i form av en vinjettbild. Jönköpings Läns museum har en skiss, inv. nr. JM 34 345, som också är en variant av motivet.

08 Dec 2021
Sweden, Uppsala

08 Dec 2021
Sweden, Uppsala