Search Price Results
Wish

LOT 127

John Bauer

[ translate ]

”Han traskade gladeligen vidare med kälken bakefter sig”. Monogramsignerad och daterad JB 07. Tusch och täckvitt på papper, 18,5 x 15,5 cm.

Illustration ur Harald Östensons ”Pojken som spände trollet för kälken” ur ”Bland Tomtar och Troll” från 1907.

Condition: For condition report, please contact the department here.

Provenance: Generalkonsul Erik Åkerlund (1877‑1940), Stockholm, grundare av Åhlen & Åkerlunds förlag, utgivare av bland annat “Bland Tomtar och Troll”.
Konsthandlare Tore Gerschmans (1913-1992) samling, Stockholm, förvärvad 1968 från familjen Åkerlund.

Exhibited: Konstakademien, Stockholm, ”John Bauer - Minnesutställning”, 1934, möjligen kat. nr. 69.
Jönköpings Läns Museum, ”John Bauer”, 1968, kat. nr. 125.
Nationalmuseum, Stockholm, ”Bauer - En konstnär och hans sagovärld”, 26 december 1981‑12 april 1982, kat. nr. 33.
Jönköpings Läns Museum, ”Bauer - En konstnär och hans sagovärld”, 7 maj-26 september 1982, kat. nr. 33.
Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, ”Trollbunden - John Bauer och den magiska naturen”, 5 september 2020‑23 maj 2021, kat. nr. 15.

Literature: Bland Tomtar och Troll, 1907, avbildad s. 73.
Anne Banér, Om John Bauer för smått folk, Nationalmusei utställningskatalog nr. 451, 1981, avbildad.
Per Bjurström et al., John Bauer - en konstnär och hans sagovärld, 1982, avbildad s. 94.
Carina Rech och Karin Sidén, Trollbunden - John Bauer och den magiska naturen, 2020, avbildad s. 124.

[ translate ]

View it on
Sale price
Unlock
Estimate
Unlock
Time, Location
08 Dec 2021
Sweden, Uppsala
Auction House
Unlock

[ translate ]

”Han traskade gladeligen vidare med kälken bakefter sig”. Monogramsignerad och daterad JB 07. Tusch och täckvitt på papper, 18,5 x 15,5 cm.

Illustration ur Harald Östensons ”Pojken som spände trollet för kälken” ur ”Bland Tomtar och Troll” från 1907.

Condition: For condition report, please contact the department here.

Provenance: Generalkonsul Erik Åkerlund (1877‑1940), Stockholm, grundare av Åhlen & Åkerlunds förlag, utgivare av bland annat “Bland Tomtar och Troll”.
Konsthandlare Tore Gerschmans (1913-1992) samling, Stockholm, förvärvad 1968 från familjen Åkerlund.

Exhibited: Konstakademien, Stockholm, ”John Bauer - Minnesutställning”, 1934, möjligen kat. nr. 69.
Jönköpings Läns Museum, ”John Bauer”, 1968, kat. nr. 125.
Nationalmuseum, Stockholm, ”Bauer - En konstnär och hans sagovärld”, 26 december 1981‑12 april 1982, kat. nr. 33.
Jönköpings Läns Museum, ”Bauer - En konstnär och hans sagovärld”, 7 maj-26 september 1982, kat. nr. 33.
Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, ”Trollbunden - John Bauer och den magiska naturen”, 5 september 2020‑23 maj 2021, kat. nr. 15.

Literature: Bland Tomtar och Troll, 1907, avbildad s. 73.
Anne Banér, Om John Bauer för smått folk, Nationalmusei utställningskatalog nr. 451, 1981, avbildad.
Per Bjurström et al., John Bauer - en konstnär och hans sagovärld, 1982, avbildad s. 94.
Carina Rech och Karin Sidén, Trollbunden - John Bauer och den magiska naturen, 2020, avbildad s. 124.

[ translate ]
Sale price
Unlock
Estimate
Unlock
Time, Location
08 Dec 2021
Sweden, Uppsala
Auction House
Unlock