John Bauer
”Han traskade gladeligen vidare med kälken bakefter sig”. Monogramsignerad och daterad JB 07. Tusch och täckvitt på papper, 18,5 x 15,5 cm.
Illustration ur Harald Östensons ”Pojken som spände trollet för kälken” ur ”Bland Tomtar och Troll” från 1907.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Generalkonsul Erik Åkerlund (1877‑1940), Stockholm, grundare av Åhlen & Åkerlunds förlag, utgivare av bland annat “Bland Tomtar och Troll”.
Konsthandlare Tore Gerschmans (1913-1992) samling, Stockholm, förvärvad 1968 från familjen Åkerlund.
Exhibited: Konstakademien, Stockholm, ”John Bauer - Minnesutställning”, 1934, möjligen kat. nr. 69.
Jönköpings Läns Museum, ”John Bauer”, 1968, kat. nr. 125.
Nationalmuseum, Stockholm, ”Bauer - En konstnär och hans sagovärld”, 26 december 1981‑12 april 1982, kat. nr. 33.
Jönköpings Läns Museum, ”Bauer - En konstnär och hans sagovärld”, 7 maj-26 september 1982, kat. nr. 33.
Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, ”Trollbunden - John Bauer och den magiska naturen”, 5 september 2020‑23 maj 2021, kat. nr. 15.
Literature: Bland Tomtar och Troll, 1907, avbildad s. 73.
Anne Banér, Om John Bauer för smått folk, Nationalmusei utställningskatalog nr. 451, 1981, avbildad.
Per Bjurström et al., John Bauer - en konstnär och hans sagovärld, 1982, avbildad s. 94.
Carina Rech och Karin Sidén, Trollbunden - John Bauer och den magiska naturen, 2020, avbildad s. 124.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
”Han traskade gladeligen vidare med kälken bakefter sig”. Monogramsignerad och daterad JB 07. Tusch och täckvitt på papper, 18,5 x 15,5 cm.
Illustration ur Harald Östensons ”Pojken som spände trollet för kälken” ur ”Bland Tomtar och Troll” från 1907.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Generalkonsul Erik Åkerlund (1877‑1940), Stockholm, grundare av Åhlen & Åkerlunds förlag, utgivare av bland annat “Bland Tomtar och Troll”.
Konsthandlare Tore Gerschmans (1913-1992) samling, Stockholm, förvärvad 1968 från familjen Åkerlund.
Exhibited: Konstakademien, Stockholm, ”John Bauer - Minnesutställning”, 1934, möjligen kat. nr. 69.
Jönköpings Läns Museum, ”John Bauer”, 1968, kat. nr. 125.
Nationalmuseum, Stockholm, ”Bauer - En konstnär och hans sagovärld”, 26 december 1981‑12 april 1982, kat. nr. 33.
Jönköpings Läns Museum, ”Bauer - En konstnär och hans sagovärld”, 7 maj-26 september 1982, kat. nr. 33.
Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, ”Trollbunden - John Bauer och den magiska naturen”, 5 september 2020‑23 maj 2021, kat. nr. 15.
Literature: Bland Tomtar och Troll, 1907, avbildad s. 73.
Anne Banér, Om John Bauer för smått folk, Nationalmusei utställningskatalog nr. 451, 1981, avbildad.
Per Bjurström et al., John Bauer - en konstnär och hans sagovärld, 1982, avbildad s. 94.
Carina Rech och Karin Sidén, Trollbunden - John Bauer och den magiska naturen, 2020, avbildad s. 124.