John Bauer
”Kobenet” eller ”Din rackare, din kanalje! skrek Skinnarefrun”. Signerad John Bauer. Akvarell, täckvitt och tusch på papper, 27 x 23,5 cm.
Illustration till Anna Wahlenbergs saga ”Tunntappen” ur ”Länge, länge sedan” från 1903.
Märkt med etikett a tergo: ”112”.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Generalkonsul Erik Åkerlund (1877‑1940), Stockholm, grundare av Åhlen & Åkerlunds förlag, utgivare av bland annat “Bland Tomtar och Troll”.
Konsthandlare Tore Gerschmans (1913-1992) samling, Stockholm, förvärvad 1968 från familjen Åkerlund.
Exhibited: Nationalmuseum, Stockholm, ”Bauer - En konstnär och hans sagovärld”, 26 december 1981‑12 april 1982, kat. nr. 12.
Jönköpings Läns Museum, ”Bauer - En konstnär och hans sagovärld”, 7 maj-26 september 1982, kat. nr. 12.
Östergötlands länsmuseum, Linköping, ”John Bauers sagovärld - målningar av John och Ester Bauer”, 12 maj-8 september 1991, kat. nr. 35.
Göteborgs konstmuseum, ”John Bauer”, 4 december 1993‑29 februari 1994, kat. nr. 31.
Literature: Anna Wahlenberg, Länge, länge sedan, 1903, avbildad s. 85.
Per Bjurström et al., John Bauer - en konstnär och hans sagovärld, 1982, avbildad s. 72.
Elsa Olenius, John Bauers sagovärld, 1993, avbildad s. 34.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
”Kobenet” eller ”Din rackare, din kanalje! skrek Skinnarefrun”. Signerad John Bauer. Akvarell, täckvitt och tusch på papper, 27 x 23,5 cm.
Illustration till Anna Wahlenbergs saga ”Tunntappen” ur ”Länge, länge sedan” från 1903.
Märkt med etikett a tergo: ”112”.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Generalkonsul Erik Åkerlund (1877‑1940), Stockholm, grundare av Åhlen & Åkerlunds förlag, utgivare av bland annat “Bland Tomtar och Troll”.
Konsthandlare Tore Gerschmans (1913-1992) samling, Stockholm, förvärvad 1968 från familjen Åkerlund.
Exhibited: Nationalmuseum, Stockholm, ”Bauer - En konstnär och hans sagovärld”, 26 december 1981‑12 april 1982, kat. nr. 12.
Jönköpings Läns Museum, ”Bauer - En konstnär och hans sagovärld”, 7 maj-26 september 1982, kat. nr. 12.
Östergötlands länsmuseum, Linköping, ”John Bauers sagovärld - målningar av John och Ester Bauer”, 12 maj-8 september 1991, kat. nr. 35.
Göteborgs konstmuseum, ”John Bauer”, 4 december 1993‑29 februari 1994, kat. nr. 31.
Literature: Anna Wahlenberg, Länge, länge sedan, 1903, avbildad s. 85.
Per Bjurström et al., John Bauer - en konstnär och hans sagovärld, 1982, avbildad s. 72.
Elsa Olenius, John Bauers sagovärld, 1993, avbildad s. 34.