John Bauer
”Jagad av flåsande hundar kom Hultaskogens häxa i ursinning fart”. Signerad John Bauer. Akvarell, täckvitt, tusch och blyerts på papper, 18,5 x 16,5 cm.
Illustration till Alfred Smedbergs saga ”Lyckoblomman på Solberga klint” ur ”Bland Tomtar och Troll” från 1907.
Provenance: Generalkonsul Erik Åkerlund (1877‑1940), Stockholm, grundare av Åhlen & Åkerlunds förlag, utgivare av bland annat “Bland Tomtar och Troll”.
Literature: Bland Tomtar och Troll, 1907, avbildad s. 41.
Ullastina Östberg, Sagan om John Bauer ur Det Bästa ur Reader’s Digest, årgång 40, april 1982, avbildad s. 69.
Elsa Olenius, John Bauers sagovärld, 1993, avbildad s. 157.