LOT 95

John Bauer

”Nu är det redan halvskum natt, några små stjärnor blänka” eller ”Prinsessans väktare (Älgtjuren Skutt och lilla prinsessan Tuvstarr)”. Signerad John Bauer. Akvarell, täckvitt, tusch samt blyerts på papper, 30,5 x 35 cm.

Version av illustrationen till Helge Kjellins ”Sagan om älgtjuren Skutt och lilla prinsessan Tuvstarr” ur ”Bland Tomtar och Troll” från 1913.

Jämför med akvarellen med samma motiv i Zornmuseets samlingar, inv. nr. ZKA 0069, 25,2 x 24,9 cm, förvärvad av Anders Zorn 1913.

Med etiketter på bakstycke: ”143” och ”220”.

Motivet har avbildats på ett frimärke 1982, graverad av Majvor Franzén.

Provenance: Friherrinnan Ebba Beck-Friis (1891‑1972), född Rosenblad, gift med friherre Jockum Beck-Friis (1886‑1936).
Därefter genom arv till nuvarande ägare.

Exhibited: Brooklyn Art Museum, New York & Pennsylvania Academy of Fine Arts, Philadelphia, ”The Swedish Exhibition”, 1916, kat. nr. 16.
Konstakademien, Stockholm, ”John Bauer - Minnesutställning”, 1934, kat. nr. 220.

Literature: Bland Tomtar och Troll, 1913, jämför med illustration till “Sagan om älgtjuren Skutt och lilla prinsessan Tuvstarr” av Helge Kjellin.
Christian Brinton, The Swedish Art Exhibition, official catalogue, 1916, s. 28, kat. nr. 16.
John Bauer - Trettio bilder i mezzotypi till ett urval sagor i Bland Tomtar och Troll åren 1907‑1915, 1918, jämför med bild på plansch till sagan om älgtjuren Skutt och lilla prinsessan Tuvstarr.
Harald Schiller, John Bauer - Sagotecknaren, 1935, avbildad s. 143.
Gunnar Lindqvist, John Bauer, 1979, avbildad s. 58.
Per Bjurström et al., Bauer - en konstnär och hans sagovärld, utställningskatalog, 1981, jämför med bild s. 57.
Per Bjurström et al., John Bauer - en konstnär och hans sagovärld, 1982, jämför med bilder s. 148 samt 150.
Elsa Olenius, John Bauers sagovärld, 1993, jämför med bild s. 113.
Carina Rech och Karin Sidén, Trollbunden - John Bauer och den magiska naturen, 2020, jämför med bild s. 86.

08 Dec 2021
Sweden, Uppsala

08 Dec 2021
Sweden, Uppsala