LOT 72

John Sten

Skiss till en av figurerna i triptychen L'Abandance. Olja på duk, 67,5 x 34 cm.

Intygas a tergo: "Skiss till en av figurerna i triptychen L'Abandance målad av John Sten intygas E Hedberg".

Condition: Smärre krackelyrer och färgbortfall. Obetydligt pinnhål i övre höger hörn. Rammått: 70,5 x 40 cm.

Provenance: Dagmar Gille, vid 1929.

27 Aug 2019
Sweden, Uppsala

27 Aug 2019
Sweden, Uppsala