John Sten
Skiss till en av figurerna i triptychen L'Abandance. Olja på duk, 67,5 x 34 cm.
Intygas a tergo: "Skiss till en av figurerna i triptychen L'Abandance målad av John Sten intygas E Hedberg".
Condition: Smärre krackelyrer och färgbortfall. Obetydligt pinnhål i övre höger hörn. Rammått: 70,5 x 40 cm.
Provenance: Dagmar Gille, vid 1929.