Josef Frank Dagbädd "Couch 775" Firma Svenskt Tenn 1900-tal

Josef Frank: 1885-1967Dagbädd / soffa med trästomme på kulfötterStoppad löstagbar madrass med djuphäftad klädsel i gul (gulokra) textilMärkt: Josef Frank, Svenskt TennFormgiven: 1938Höjd ryggstöd: 63 cmSitt/ligghöjd: 43 cmLängd: 200 cmKonditionsrapport: Mindre bruks- och åldersbaserat slitage, smutsfläckar, inga övriga anmärkningar------------------------------Josef Frank Day bed "Couch 775" Firma Svenskt Tenn 20th centuryJoseph Frank: 1885-1967Day bed / sofa with wooden frame on ball feetPadded removable mattress with deep-stitched cover in yellow (yellowish) textileMarked: Josef FrankDesigned: 1938Backrest height: 63 cmSeat/lying height: 43 cmLength: 200 cmCondition report: Minor use- and age-based wear, dirt stains, no other remarks

02 May 2024
Sweden, Umea

02 May 2024
Sweden, Umea