Josef Frank Taklampor "2162" Firma Svenskt Tenn 1900-tal (2 st)

Josef Frank: 1885-1967Taklampor tillverkade i mässing och vitlackerad aluminium Märkta: Svenskt Tenn 2162Formgiven för sitt eget företag Haus & Garten i Österrike under slutet av 1920-taletHöjd: 13 cmDiameter: 20 cmKonditionsrapport: Bruksslitage, smårepor, ytkrackuleringar i reflektorskärm, ej funktionstestade, inga övriga anmärkningar -----------------Josef Frank Ceiling lamps "2162" Firma Svenskt Tenn 20th century (2 pcs)Joseph Frank: 1885-1967Ceiling lamps made of brass and white lacquered aluminiumMarked: Swedish Tin 2162Designed for his own company Haus & Garten in Austria during the late 1920sHeight: 13 cmDiameter: 20 cmCondition report: Wear from use, small scratches, surface cracks in reflector screen, not functionally tested, no other remarks

02 May 2024
Sweden, Umea

02 May 2024
Sweden, Umea