Josef Frank
Josef Frank 1885-1967. Soffa. "Säby". Modellnummer 1100. Firma Svenskt Tenn. Etikettmärkt. Tresits. Stomme i mahogny med rygg i flätad rotting. Lösa stoppade plymåer klädda i röd textil. L ca 180 cm.
Modellen formgiven ca år 1943.
CONDITION REPORT: Slitage. Stötmärken och fläckar.
16 Apr 2024
Sweden, Uppsala
16 Apr 2024
Sweden, Uppsala