Josef Frank
Josef Frank 1885-1967. Soffbord. Modellnummer 2139. Firma Svenskt Tenn. Sarg och ben fanerade i valnöt, rotfanerad skiva. H 48, Ø 120 cm.
Modellen formgiven 1952.
CONDITION REPORT: Framstår i gott skick. Ställvis mörkare partier på skiva.
Literature: Kristina Wängberg-Eriksson & Jan Christer Eriksson, Josef Frank Möbelformgivaren, 2014, K49.
Modellen formgiven 1952.