Josef Frank

Josef Frank 1885-1967. Karmstolar, ett par. Modellnummer 969. Firma Svenskt Tenn. Etikettmärkta. Stommar i mahogny, lyrformad rygg i rotting. Fasta stoppade sitsar och armlän, lös ryggdyna. Klädda i ljus textil. H 82 cm.

Modellen formgiven 1939.

CONDITION REPORT: Stomme med stötmärken och rispor. Spricka med limmad lagning vid höger hörn av ryggslut på ena stolen. Klädsel ställvis med fläckar.

Literature: Kristina Wängberg-Eriksson & Jan Christer Eriksson, Josef Frank Möbelformgivaren, 2014, K19.

16 Apr 2024
Sweden, Uppsala

Modellen formgiven 1939.

16 Apr 2024
Sweden, Uppsala