Josef Frank
Josef Frank (1885‑1967). Pall. Modellnummer 2019. Firma Svenskt Tenn 1940-tal. Mahogny, klädd i kretong ”Anakreon” av Josef Frank. H 37, Ø 60 cm.A Josef Frank ottoman, model 2019, Firma Svenskt Tenn 1940s. Height 37, Diameter 60 cm.
Modellen formgiven år 1945.
CONDITION REPORT: For condition report, please contact: mail@uppsalaauktion.se
Literature: Marlene Ott-Wodni, Josef Frank 1885-1967 Raumgestaltung und Möbeldesign, 2015, modellen avbildad s. 327.
Modellen formgiven år 1945.